jak obliczyć powierzchnię dachu

Jak obliczyć powierzchnię dachu?

Chcesz zlecić budowę dachu? Nie wiesz, jaki będzie koszt takiej inwestycji? Najprościej będzie ocenić to na podstawie wyliczeń powierzchni dachu. W tym artykule pokazujemy, jak obliczyć powierzchnię dachu uwzględniając wiele zmiennych.

Jak obliczyć powierzchnię dachu - Od czego zależy jego cena?

Powierzchnia dachu to jeden z ważniejszych parametrów budynku wpływających ostatecznie na jego cenę. Logicznie rzecz biorąc im więcej dachu, tym cena będzie wyższa, co wynika z większego zapotrzebowania na:

 • Materiały – np. dachówkę, drewno 
 • Robociznę cieśli i dekarzy


Cieśle i dekarze, wyceniając pracę, najczęściej bazują na powierzchni dachu i określają cenę tzw. od metra.

Czy musimy wyliczać powierzchnię dachu?

Tak, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie określić ile materiałów, w tym dachówki, blachodachówki i robocizny będzie potrzebnych do stworzenia całej konstrukcji.

Powierzchnia dachu powinna znaleźć się w naszym projekcie budowlanym. Warto jednak podkreślić, że w sytuacji gdy trzeba zaadaptować projekt, ten ważny parametr może ulec zmianie.

Dlatego jeśli projekt będzie aktualizowany o:

 • zmianę kąta nachylenia połaci dachowej
 • dołożenie zadaszenia tarasu lub wejścia
 • wydłużenie okapów


Wszystkie te zmiany należy uwzględnić w zaadaptowanym projekcie i na ich podstawie wyliczyć nową powierzchnię dachu.

W przypadku obliczeń powierzchni dachu zaleca się skorzystać z kalkulatorów dostępnych w sieci i samemu je wykonać, by finalnie móc sprawdzić wykonawców. Warto to zrobić, ponieważ niektóre firmy nie uwzględniają zmian, które zachodzą na bieżąco w projekcie.

UWAGA

Doświadczenie pokazuje, że niektórzy wykonawcy mają problem z wyliczeniem powierzchni dachu. W najgorszych przypadkach zdarzają się sytuacje, kiedy z premedytacją zawyżają tę powierzchnię, wykorzystując niewiedzę Inwestora i chcąc wymusić większe wynagrodzenie za wykonaną pracę.

Jak obliczyć powierzchnię dachu samemu?

Do tego zadania niezbędny będzie rysunek przedstawiający rzut dachu i podstawowa wiedza matematyczna. Poniżej poznasz wskazówki, które pomogą Ci wykonać obliczenia samemu.

 • Całość wyznaczamy na podstawie rysunku rzut dachu, czyli obliczamy powierzchnię dachu na płasko i dzielimy ją przez cosinus kąta dachu.
 • Nie ma znaczenia, jaki mamy rodzaj dachu – jednospadowy, dwuspadowy, koperta – każdy z nich ma taką samą powierzchnię, najczęściej jest to prostokąt lub kilka prostokątów tworzących razem kształt litery T, H lub L. 
 • W przypadku różnych kątów dachu osobno liczymy powierzchnię dla każdego kąta dachu. 
 • Najpopularniejsze kąty nachylenia dachu do 25, 30, 35, 40, 45. Architekt może jednak założyć dowolny kąt, którego wartość będzie zależeć od lokalnych warunków zabudowy i rodzaju pokrycia dachu.
 • Przy skomplikowanych projektach trzeba uważać na miejsca, w których, w rzucie występuje tzw. dach nad dachem. Na rzucie nie zawsze widać to dokładnie, jednak jeśli tak jest, to powierzchnię dachu należy w tym miejscu zdublować.

Jak obliczyć powierzchnię dachu - Przykład

Poniżej znajdziesz rzut dachu w wersji najprostszej tj. na planie prostokąta oraz wzór do obliczenia jego powierzchni.

Poniżej znajduje się również rzut dachu w kształcie litery L i T wraz ze wzorem do obliczenia powierzchni.

Jak obliczyć powierzchnię dachu - Podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już jak obliczyć powierzchnię dachu. Jest to gotowy wzór, który może Ci posłużyć do samodzielnego wykonania obliczeń przed rozpoczęciem projektu lub jako obliczenia własne, które możesz kolejno skonfrontować z tym, jak obliczy to projektant lub wykonawca.

Chcesz zlecić przygotowanie konstrukcji dachu?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami: 667 697 663

Polub nas w:

Picture of Marcin Czerwiński

Marcin Czerwiński

Doświadczony konstruktor wiązarów znany ze swojego przywiązania do precyzji. Prowadzi klientów przez cały proces realizacji, dbając, aby wszystko przebiegało sprawnie i terminowo.
Kontakt

Marcin Czerwiński

Wiązary prefabrykowane

Leszek Czerwiński

Więźba tradycyjna

NIP: 763-103-65-54
Zespół Lechnar

Kontakt

Skontaktuj się z nami,
jesteśmy gotowi do działania!

Wystarczy, że uzupełnisz podstawowe informacje, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą najszybciej jak to możliwe w sprawie konstruktywnych działań!

'
'
Lista dodanych załączników:
  Aby dodać więcej niż jeden załącznik, należy dodać wszystkie pliki za jednym razem, zaznaczając w oknie dialogowym wybrane pliki, przytrzymując na klawiaturze klawisz CTRL (dla Windows) lub CMD (dla MacOS). Najważniejsze rysunki: rzut parteru, rzut dachu, przekroje budynku, ale im więcej dokumentacji projektowej tym lepiej ;)
  E-book

  Zapisz się na newsletter i odbierz bezpłatnego ebooka:

  Poznaj 10 błędów w
  konstrukcjach dachowych

  Można ich uniknąć i nie stracić czasu oraz pieniędzy.
  Ale trzeba wiedzieć – jak… i właśnie o tym jest ten ebook!

  E-book

  Zapisz się na newsletter i odbierz bezpłatnego ebooka:

  Pobierz w pełni
  bezpłatnego
  e-booka i dowiedz
  się jak...

  Uniknąć 10 błędów w konstrukcjach dachowych i nie stracić czasu oraz pieniędzy.

  Ostatnio na blogu

  Zapoznaj się z ważnymi informacjami w naszej bazie wiedzy o udanych konstrukcjach.
  Wiedza w niej zawarta pozwoli Ci podjąć dobre decyzje!