Wiązary prefabrykowane to jeden z typów drewnianej konstrukcji dachowej. I choć stanowią one zamiennik dla tradycyjnej więźby, to czy warto w nie inwestować? Poznaj cenę, zalety i wady wiązarów.
Konstrukcje dachowe - Jakie wyróżniamy?
Obecnie wyróżnia się dwa najpopularniejsze typy drewnianych konstrukcji dachowych.
- Pierwsza to tradycyjna więźba.
- Druga to prefabrykowane wiązary dachowe łączone na płytki kolczaste.
I choć prefabrykaty od kilku lat zyskują swą popularność, to czy faktycznie warto je wybrać?
Wiązary prefabrykowane - Czym są?
Wiązary inaczej możemy nazwać kratownicami, które najczęściej przybierają kształt trójkąta i złożone są z 3 elementów:
- Pasy górne zastępujące krokwie tradycyjnej konstrukcji – stanowią podparcie dla warstw pokrycia dachowego.
- Pasy dolne – zastępują strop i pełnią rolę konstrukcji pod sufit podwieszany.
- Krzyżulce i słupki, które łączą pasy górne i dolne.
Elementy te razem tworzą bardzo wytrzymały układ nośny, mający przenieść obciążenia od dachu i sufitu na podpory (najczęściej ściany).
Połączenia w węzłach kratownic mogą być różne. Dlatego kiedy mówimy o wiązarach prefabrykowanych mamy na myśli wiązary z elementami łączonymi za pomocą obustronnie wprasowywanych płytek kolczastych.
Płytka kolczasta jest to blacha stalowa z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po wciśnięciu płytki, za pomocą pras o dużym nacisku w drewniane elementy konstrukcji, łączy je ona na stałe.
Nazwa prefabrykowane oznacza po prostu robione w fabryce. Często można spotkać również nazwę wiązary Mitek, jednak pochodzi ona od nazwy największego dostawcy tej technologii.
Prefabrykowane wiązary dachowe - Zalety płytek kolczastych
Podstawową zaletą płytek kolczastych jest ich zdolność łączenia elementów tarcicy w jedną płaszczyznę, gwarantując przy tym dużą siłę połączeń o niezmiennej i przewidywalnej wytrzymałości.
I choć tarcica wykazuje dużą wytrzymałość, to problemem często są połączenia. Płytki równomiernie przejmują obciążenie z jednego elementu i przenoszą je na stykający się z nim drugi element. Dzięki temu w wielu przypadkach jest możliwe uzyskanie połączeń tak mocnych jak sama tarcica.
Mam nadzieję, że ten artykuł dostarcza Ci wartościowych informacji i inspiracji.
Jeśli zastanawiasz się, jak te rozwiązania mogłyby sprawdzić się w Twoim projekcie, porozmawiajmy! Oferujemy bezpłatną konsultację i niezobowiązującą wycenę – chętnie doradzimy co będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Wszystko zaczyna się od rozmowy!

Marcin Czerwiński
konstruktor wiązarów
Wiązary prefabrykowane - Jak robi się z nich dach?
Dobrze działający zakład prefabrykacji to nie tylko produkcja trwałych wiązarów. Powinien on bowiem wykonać konstrukcję od A do Z, do której zalicza się:
- Projekt techniczny – dokładne obliczenia, sprawdzenie projektu budowlanego i możliwość wprowadzenia modyfikacji
- Produkcja – w zakładzie, elementy wycinane na maszynach CNC, łączone ze sobą poprzez wprasowywanie płytek na specjalistycznych stołach montażowych
- Transport
- Montaż na budowie
Prefabrykowane wiązary dachowe - Zalety i wady
Wątpliwości przed wyborem rodzaju dachu jest mnóstwo i jest to naturalne. Dlatego w takiej sytuacji przyda się lista zalet i wad prefabrykowanych wiązarów dachowych, która daje lepszy wgląd na to, czy tego właśnie oczekujemy.
Zalety konstrukcji to:
- Eliminacja stropu betonowego
- Dokładne przeliczenia
- Bardzo duża wytrzymałość, wysoka jakość drewna
- Ograniczenie kosztów budowy
- Lekkość konstrukcji
- Mniejsze obciążenia na ściany
- Możliwość eliminacji niektórych ścian nośnych i fundamentów
- Szybkość wykonania
Wady to:
- Brak dużej przestrzeni użytkowej na poddaszu
- Problemy z transportem
Prefabrykowane wiązary dachowe są więc świetną alternatywą dla tradycyjnej więźby z drewnianym stropem. A skoro warto je wybrać, to powstaje pytanie, ile kosztują?
Wiązary prefabrykowane - Cena
Obecnie ok. 150 – 170 zł/m2 połaci dachowej, co przy cenie tradycyjnej więźby i stropu wydaje się bardzo dużą oszczędnością, która idzie w parze z dużą wytrzymałością i szybszą realizacją prac.
Wiązary prefabrykowane - Podsumowanie
Zalet prefabrykatów jest wiele, jednak nie oznacza to, że te będą pasować do wszystkiego. Jeśli jednak szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci skonstruować wytrzymały dach w krótkim czasie, to wiązary prefabrykowane są rozwiązaniem dla Ciebie. Gołym okiem widać, że liczba zalet zdecydowanie przewyższa ilość wad, a to wyraźny sygnał dla inwestorów, którym zależy na oszczędnościach i szybszej realizacji prac budowlanych.
Chcesz zlecić przygotowanie konstrukcji dachu?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami: 667 697 663